مشهد گردی

شاندیز

شانديز شهری است با دیدنی های زیاد و آب و هوای ییلاقی که در فاصله 30 کیلومتری مشهد واقع شده است. این محل را در قدیم شاه دژ و شاه دیز نیز می نامیدند. در ۸۰ سال گذشته و با افزایش جمعیت به یکی از شهرهای استان خراسان رضوی تبدیل شده است. این شهر حدود ۱۵ هزار نفر جمعیت دارد و وسعت آن حدود ۳۸۰۰ کیلومتر مربع می باشد. . میانگین دما در طول سال در این منطقه ۲۵ درجه سانتیگراد است که زمستان ها تا منفی ۵ درجه و تابستان‌ها تا ۲۸ درجه دمای این منطقه در نوسان است.

شانديز مشهد منطقه ای زیبا و کوهستانی است که در آن رود های پرآب جریان دارد و درختان سر به فلک کشیده و گلها و درختچه های بسیاری در اطرافش روییده است. منشاء این رودخانه از دامنه های شمالی کوه بینالود می باشد و با گذر از این دره، مناظر به غایت زیبا و چشم‌ نواز را برای هر بیننده ای ایجاد کرده است.

از جمله رودهایی که در این منطقه جریان دارد می توان مایان، مغان، کنگ، جاغرق، زشک را نام برد. این رودخانه های همیشه پر آب در ارتفاعات بخش جنوبی شهر شاندیز، شاندیز مشهد را به یک نقطه ییلاقی که در زمستان هوای نسبتا سرد و در تابستان آب و هوایی معتدل و خنک دارد تبدیل کرده است.

+ نوشته شده در پنجشنبه 10 بهمن 1398ساعت 12:12 توسط گیسو | | تعداد بازدید : 2