مشهد گردی

کوه سنگی

کوهسنگی در داخل شهر مشهد و دومین مجموعه تفریحی، علمی، و پارک بزرگ (بعد از پارک جنگلی ملت(در شهر مشهد است. کوهسنگی شامل دو قله از قله‌های رشته کوه بینالود است. این پارک که مجموعه ای تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است، مورد استقبال و توجه زائران قرار دارد و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته‌شده در ایران است .کوهسنگی از طریق خیابانی وسیع و عریض و مشجر، موسوم به خیابان کوهسنگی، که تا ایستگاه راه‌آهن مشهد ادامه می یابد، به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شده‌است. این خیابان تا سال‌ها، از خیابان‌های برتر کشور بود.

ساختمان موزه ی بزرگ خراسان، با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوه زیبایی به این مجموعه داده است. از آنجا که مشهد، پایتخت نادرشاه بود، مصالح مقبره او نیز از سنگ‌های سخت گرانیت کوهسنگی انتخاب شد.

متأسفانه در مجاورت پار ک کوهسنگی آسمان خراشهایی احداث شده‌است که بافت سنتی از بین رفته‌است و چهره ان را مخدوش نموده است.

کوه سنگی دو قله از رشته کوه بینالود است که در محوطه شهری مشهد واقع گردیده است. بزرگراه آسیایی بین این کوه و رشته کوه بینالود فاصله انداخته و آن را بخشی از شهر مشهد قرار داده است

+ نوشته شده در دوشنبه 14 بهمن 1398ساعت 10:24 توسط گیسو | | تعداد بازدید : 6