مشهد گردی

طرقبه

اگر شما هم جزو گردشگرانی که هستید که برای تعطیلات عید نوروز به مشهد سفر می کنند تا در جوار حرم مطهر امام رضا (ع) باشند، احتمالا به دنبال تفریحات مشهد می گردید. شهر مشهد در ایام نوروز بسیار شلوغ می شود. بنابراین بیایید که یک روز را از این شهر بیرون زده و به یکی از ییلاقات در ۱۸ کیلومتری این شهر، یعنی طرقبه مشهد بروید.

شهر طُرقَبه یکی از شهرهای شهرستان طرقبه شاندیز به شمار می‌آید، از جمله آبادی‌های بزرگ طوس قدیم بوده که در میان دره‌های سرسبز رشته‌کوه بینالود واقع گردیده است. طرقبه دارای مراکز متعدد گردشگری است و از مراکز مهم گردشگری استان خراسان به شمار می‌رود. این منطقه کوهستانی زیبا دارای باغ‌ها و پارک‌های زیادی است و به داشتن تپه‌های زیبا و شب‌های خنک در تابستان مشهور می‌باشد و نیز محصولات باغی فراوان از جمله سیب و گیلاس مرغوب دارد.

ریشه نام طرقبه، از «ترغبذ» می‌باشد که از دو بخش «تُرُق» و «بَذ» تشکیل شده و به معنی آبادی بزرگ است. پسوند «بذ» در پارسی باستان برای غیر انسان به معنی بزرگ بوده‌است. این نام با گذشت زمان دگرگونی آوایی پیدا کرده و به طرقبه تبدیل شده‌است. بعضی افراد آن را به معنی راه‌های بهتر بیان کرده و گفته‌اند «طُرُق» جمع مکسر طریق و «به» به معنی بهتر است و در نتیجه طرقبه به معنی راه‌های بهتر می‌باشد.
+ نوشته شده در چهارشنبه 23 بهمن 1398ساعت 11:29 توسط گیسو | | تعداد بازدید : 6