مشهد گردی

نقش موسیقی و آواز در آداب و رسوم مردم مشهد

همانطور که می دانید استان خراسان بخش پهناوری از شرق کشور را تشکیل می دهد. به سبب همین گستردگی اقوام و فرهنگ های بسیار مختلفی هم در استان خراسان وجود دارند و از هریک از این اقاوام در شهر مشهد هم وجود دارند. مردمانی از فرهنگ های کرد، ترک، فارس و لر حتی عرب، به همین دلیل آوازها و رقص های بسیار خاصی را در مشهد مشاهده خواهید کرد. قرار گرفتن این قومیت ها در کنار یکدیگر، هسته اصلی آداب و رسوم مردم مشهد را تشکیل داده است که در نوع خود دیدنی و بی نظیر است.

یکی از معروف ترین آواز های سنتی در بین مردم مشهد، شعر و هم خوانی هایی است که در برخی از ایام سال در حرم امام رضا (ع) برگزار می شود. این مراسم های زیبا بینندگان بسیاری دارد و همگی در وصف ارادت و نیاز به درگاه امام رضا (ع) است، اما باید کمی خوش شانس باشید که زمان سفرتان با دیدن چنین مراسم هایی همزمان شود.

موسیقی محلی مردم مشهد

اما مراسم های فرهنگی مردم مشهد تنها به مراسمات دینی ختم نمی شود. یکی دیگر از معروفترین موسیقی های شهر مشهد، آواز های خاص و زیبای فرهنگ کرمانج در این شهر است. کرمانج نام منطقه ای در خراسان شمالی است و مردم غیور کرد در این منطقه سکونت دارند. فرهنگ زیبا و آواز های مردم کرمانج به قدری خاص و شنیدنی است که راه به مشهد هم باز کرده اند و در بین آداب و رسوم مردم مشهد جا بازکرده، و طرفداران بسیاری دارد.

در بین آلات موسیقی هم به غیر از اینکه سبک خاصی از موسیقی سنتی به نام سبک خراسانی داریم، نوعی ساز خاص نیز در مشهد و منطقه خراسان وجود دارد که به آن دو تار می گویند. دوتار چیزی مشابه با ساز سه تار است، با این تفاوت که دقیقا دو تار دارد. اما واقعا نواختن هنرمندانه و مهارت استادانه ای نیاز دارد. مردم بومی و محلی مشهد نیز به نواختن این ساز اصیل بومی مشهد فعالیت دارند و یکی از اصیل ترین نمونه های آداب و رسوم و فرهنگ ایران در دیار مشهد است.

همانطور که گفتیم طوایف بسیاری در استان خراسان وجود دارند و همین امر باعث شده است تا رقص های مختلف و شاد بسیاری هم در منطقه خراسان و شهر مشهد وجود داشته باشد. شهر مشهد به واسطه مهاجر پذیری امروزه شاهد حضور فرهنگ ها وقومیت های بسیار متنوعی است و همین موضوع باعث می شود که در سفر خود، با داشتن کمی شانس، از رقص های شاد مردم این استان دیدن کنید.

رقص های معروف مشهدی و خراسانی

رقص های معروف نیشابوری، سبزواری، بختیاری و حتی تاجیکی که همگی در رشته تاریخی فرهنگ کهن مردم مشهد تنیده شده است و جاذبه های بی نظیری به این شهر مقدس بخشیده است.

+ نوشته شده در يکشنبه 31 فروردين 1399ساعت 22:05 توسط گیسو | | تعداد بازدید : 4